UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 22 listopada 2024

eZambrów » Wiadomości » Kolejna ofiara wody- podlascy policjanci APELUJĄ

Kolejna ofiara wody- podlascy policjanci APELUJĄ

23 lipca 2014, 12:35, KWP Białystok, red. Agnieszka Pleńska

55-letni wędkarz utonął w stawie. Teraz szczegółowe okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia ustalają policjanci. Od początku wakacji utonęło już osiem osób. PODLASCY POLICJANCI APELUJĄ!!

Wczoraj około godz. 19.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce otrzymał zgłoszenie o utonięciu mężczyzny w stawie, w jednej z pobliskich miejscowości. Mundurowi natychmiast pojechali na miejsce, powiadamiając jednocześnie o zdarzeniu pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 55-letni mężczyzna wraz z dwoma kolegami wybrał się na ryby na pobliski staw. Tam wędkując wspólnie spożywali alkohol. Z relacji jego towarzyszy wynika, że mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, wszedł do stawu, a następnie prawdopodobnie zanurkował, aby wyłowić zerwany spławik, po czym nie wypłynął. Przybyłe na miejsce służby w tym grupa wodno-nurkowa przystąpiły do poszukiwań mężczyzny. Po około 1,5 godziny zostało odnalezione i wydobyte ciało mężczyzny. Teraz szczegółowe okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają hajnowscy policjanci.

PODLASCY POLICJANCI APELUJĄ!!!

Od początku wakacji na terenie województwa podlaskiego utonęło 8 osób. Przyczyną tych tragicznych zdarzeń zazwyczaj jest przecenianie swoich umiejętności, brawura i alkohol.
Apelujemy do wszystkich amatorów wody o to, aby nie wchodzić do niej pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że płytka wyobraźnia może zakończyć się głęboką tragedią.
Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą należy pamiętać, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić na telefon alarmowy: 997 lub 112, aby dyżurny Policji mógł powiadomić patrol wodny.
Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
- należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
- dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
- wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym moczeniu ciała, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;
- pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu - nie wypływać nimi na środek jeziora;
- korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;
- przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody;

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

- pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
- brak umiejętności pływania
- brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich
- niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie
- pływanie w miejscach zabronionych
- skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu
- pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych
- siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi
- nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi
- lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających

Zasady bezpiecznej kąpieli:

- Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę", dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przystępujmy do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
- Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Nie bawmy się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do naszych umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
- Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!






źródło - www.podlaska.policja.gov.pl
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.