UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 22 listopada 2024

eZambrów » Wiadomości » Komu grozi tętniak aorty?

Komu grozi tętniak aorty?

29 września 2020, 13:25, Pacjent.gov.pl, red. Miłosz Magrzyk

Tętniak aorty może być niebezpieczny dla zdrowia i życia, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty.

Aorta jest największym naczyniem tętniczym człowieka. Wychodzi z lewej komory serca i rozprowadza utlenowaną krew po całym ciele. Ponadto dzieli się na liczne mniejsze tętnice.

Tętniak aorty to stałe, odcinkowe poszerzenie światła aorty, które dotyczy wszystkich 3 warstw jej ściany, a prawidłowa średnica jest przekroczona o co najmniej 50 proc. Problemem leżącym u podłoża choroby jest stałe osłabienie ściany naczynia, które nieleczone może prowadzić do ciągłego poszerzania aorty i w konsekwencji jej pęknięcia, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Głównie z powodu niejasnej przyczyny powstawania tętniaków nie istnieją skuteczne metody leczenia zachowawczego. Wyleczyć tętniaka można, wykonując operację klasyczną lub wewnątrznaczyniową (małoinwazyjną). Leczenie operacyjne przeprowadzone po przygotowaniu chorego niesie ze sobą ryzyko powikłań, ale ich częstość jest znacznie mniejsza, niż w przypadku operacji wykonywanych z powodu pękniętego tętniaka aorty.

Często stwierdzanymi rodzajami tętniaków aorty są: jest tętniak aorty brzusznej (zwykle poniżej przepony, najczęściej na odcinku podnerkowym), tętniak aorty piersiowej (najczęściej części wstępującej) i tętniaki piersiowo-brzuszne.

Tętniak grozi zwłaszcza:

- osobom po 65 roku życia, bo z wiekiem ryzyko powstania tętniaka aorty rośnie,

- mężczyznom (u mężczyzn tętniaki występują ponad 3-krotnie częściej niż u kobiet),

- osobom, które mają tętniaki umiejscowione w innych tętnicach

- osobom, u których w rodzinie były osoby z tętniakiem aorty (u dzieci osoby chorej ryzyko rozwoju tętniaka jest 11 razy większe),

- palącym papierosy lub osobom, które wcześniej paliły.

- chorym na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, po udarze, z wysokim poziomem cholesterolu we krwi

- osobom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc,

- osobom cierpiącym na różne choroby zapalne aorty, np. choroba Takayasu, zapalenie w przebiegu chorób układowych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów itp.

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli obawiasz się, że możesz być w grupie ryzyka. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Pacjent.gov.pl.



Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

Czytaj również

Photo

Czarne mydło: tajemnice pielęgnacji i oczyszczania

27 sierpnia 2024, 12:19

Czarne mydło, znane również jako "czarne złoto Afryki", to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko unikalną barwą, ale przede wszystkim bogactwem naturalnych składników, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice kryją się za tym niezwykłym produktem? Dlaczego jest tak cenione w świecie kosmetyków naturalnych? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie czarnego mydła?

Photo

Nowoczesna sauna ogrodowa - w jakim celu warto zadbać o jej obecność w ogrodzie?

1 lipca 2024, 06:25

W ostatnich latach panuje coraz większa świadomość tego, w jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie. Wprowadzenie pewnych nawyków do swojego codziennego życia nie tylko poprawi nasz komfort, ale również może przedłużyć nasze życie. Warto zatem zainteresować się korzystaniem z sauny.

Photo

Wyzwania logistyczne w dystrybucji leków

12 czerwca 2024, 20:16

Dystrybucja farmaceutyczna to kluczowy element łańcucha dostaw, który stoi w obliczu wielu wyzwań logistycznych. Zarządzanie przechowywaniem, transportem i dostępnością leków wymaga precyzji i uwzględnienia specjalnych wymagań, takich jak kontrola temperatury i zabezpieczenia antykradzieżowe. Ponadto z uwagi na różnorodność produktów farmaceutycznych, od małych tabletek po duże opakowania czy płyny, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni magazynowej i logistycznej, aby zapewnić efektywną obsługę różnych rodzajów leków.