Plaga oszustw przeciwko seniorom
Pogarszające się zdolności umysłowe oraz związane z wiekiem, takie jak bezradność czy samotność, powodują, że seniorzy stają się łatwym celem oszustów i innych przestępców. Wielu seniorów potrafi uwierzyć w wymyślone historie dotyczące prośby o przekazanie zgromadzonych oszczędności obcym osobom.
Informujemy, że nie ma takiej praktyki, by policjant, lekarz czy inny funkcjonariusz publiczny pobierał gotówkę od osoby starszej w celu zabezpieczenia jej oszczędności, przekazania na leczenie kogoś bliskiego czy uregulowanie należności za spowodowanie wypadku drogowego przez wnuczka/wnuczkę, córkę czy syna.
Policja apeluje
1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
2. Nigdy nie dokonuj przelewów bankowych pod presją czasu ani nie ujawniaj obcym swoich danych związanych z płatnościami.
3. Zawsze potwierdzaj prośbę pomocy, dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu.
4. Gdy nie masz pewności, kto do ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo - poinformuj o tym policję, dzwoniąc na numer telefonu 112.
5. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa bądź czujny i stosuj zasadę ograniczonego zaufania do obcych.
Osoby samotne są szczególnie narażone na takie ataki, dlatego zwracamy się do wszystkich osób o nagłaśnianie tego typu oszustw w lokalnych społecznościach w czasie spotkań rodzinnych czy rozmów sąsiedzkich. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami z innymi seniorami. Może to pomóc im uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.
Źródło zdjęcia: KPP w Zambrowie