Frezarka górnowrzecioniowa - charakterystyka i zastosowanie
Frezarka górnowrzecionowa to często wykorzystywane narzędzie służące do obróbki skrawaniem. Stosowana najczęściej podczas produkcji mebli, aczkolwiek znajduje też zastosowanie w użytku domowym.
Frezarka górnowrzecionowa należy do elektronarzędzi wykorzystywanych w obróbce drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Nazwa tego urządzenia powiązana jest z jego budową. W takim modelu wrzeciono i silnik znajdują się nad obrabianym surowcem. Frezarki górnowrzecionowe można podzielić na:
- pionowe,
- poziome,
- uniwersalne do drewna,
- do kół zębatych,
- do gwintów.
Ponadto niektóre z nich dedykowane są amatorom, czyli majsterkowiczom, a inne profesjonalistom.
W jaki sposób działa frezarka górnowrzecionowa?
Jej głównym elementem jest obrotowe wrzeciono z kleszczową głowicą wyposażoną we frezy. Mechanizm działania tego elektronarzędzia jest prosty. Podczas obrotu frez ściąga nadmiar materiału. W chwili, kiedy obraca się on zgodnie z kierunkiem posuwu, przeprowadzamy frezowanie współbieżne, natomiast w odwrotnym możemy mówić o frezowaniu przeciwbieżnym.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ten typ frezarki?
Przed zakupem warto przyjrzeć się poszczególnym parametrom tego narzędzia. Istotną kwestią jest zwłaszcza to, jaką moc ma frezarka górnowrzecionowa. Nie bez znaczenia jest także jej prędkość obrotowa, ogranicznik głębokości, wielkość średnicy części chwytowej czy blokowanie wrzeciona. Miejmy na uwadze to, że im moc sprzętu będzie wyższa, tym posługiwanie się frezami stanie się sprawniejsze i wygodniejsze. Dla amatorów w zupełności wystarczy model do 1500 W, jednakże profesjonaliści powinni sięgnąć po mocniejsze elektronarzędzie. Maksymalna prędkość obrotowa zależy od mocy silnika. Im jest większa, tym wydajność frezowania jest wyższa. Jeśli chodzi o głębokość frezowania, to zazwyczaj wynosi ona od 18 do 60 mm. Ważny jest też ogranicznik głębokości, który pozwoli na ustawienie pożądanej przez nas głębokości frezowania. Dobrze, jeśli wybrana frezarka ma opcję blokady wrzeciona. Dzięki niej sprawnie zmienimy frez przy użyciu klucza.
Zastosowanie frezarek górnowrzecionowych
Frezarka znajduje zastosowanie podczas frezowania wszelkiego rodzaju krawędzi. Co ważne, pozwala także na frezowanie dekoracyjne, dzięki czemu jest w stanie nadać wyrobowi unikalny wygląd. Świetnie sprawdza się więc do ozdabiania ogrodzeń, balustrad czy schodów. Ten typ frezarek polecany jest do obróbki sporych powierzchni o długich krawędziach. Narzędzia te znajdują się na wyposażeniu warsztatów stolarskich, zarówno tych małych, jak i zajmujących się produkcją na szeroką skalę. Maszyny te sprawdzą się właściwie wszędzie tam, gdzie wymagana jest wyjątkowa precyzja i dokładność, natomiast obróbce poddawane są duże powierzchnie surowców.
Źródło zdjęcia: ads4Media