Donice i osłonki ceramiczne - czy to dobre rozwiązanie?
Donice i osłonki ceramiczne po wielu latach zapomnienia powracają ponownie do łask. Ich zastosowanie niewątpliwie ma wiele zalet, dlatego też wykorzystywane są coraz częściej w domach i ogrodach. Asortyment tego typu donic na rynku jest naprawdę duży i różnorodny, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Zalety i wady doniczek ceramicznych
Doniczki ceramiczne to rozwiązanie mające wiele zalet. Te idealnie będą się sprawdzały nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach czy tarasach. Dlaczego warto sięgać po doniczki wykonane z ceramiki? Przede wszystkim ze względu na to, że:
- korzystanie z nich nie prowadzi do przegrzewania korzeni roślin znajdujących się w doniczkach,
- ceramika chroni rośliny przed destrukcyjnym wpływem zimna,
- są stabilne termicznie,
- dobrze utrzymują wilgoć.
Warto pamiętać o tym, że aby donica ceramiczna dobrze się sprawdzała, powinna posiadać na dnie wykonane otwory. Jeżeli nowo zakupiona ich nie posiada, koniecznie należy zrobić to samodzielnie, pamiętając o ostrożności, aby nie doszło do jej uszkodzenia. Doniczki ceramiczne ze względu na charakter materiału, z jakiego zostały wykonane, są dość ciężkie. To może być zarówno atut, jak i mankament. Duża masa to zaleta, ponieważ zmniejsza to ryzyko przewrócenia donicy i uszkodzenia roślin a wada - ciężką donicę trudno jest przenosić z miejsca na miejsce.
O czym należy pamiętać, wybierając donice ceramiczne?
Doniczki ceramiczne świetnie będą się sprawdzały nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie czy tarasie. Jednak by była funkcjonalna, musi zostać dobrana do indywidualnych potrzeb. Wybierając doniczki, przede wszystkim należy zwracać uwagę na ich wielkość. W większości przypadków producenci podają jej średnicę, wysokość oraz pojemność, dzięki czemu dobór odpowiedniego produktu nie powinien stanowić większego problemu. Oczywiście doniczka dobierana jest do rośliny, która się w niej znajdzie. Im będzie ona większa, tym obszerniejszy pojemnik do jej posadzenia będzie potrzebny. W przypadku specyficznych roślin o niestandardowych systemach korzeniowych poza wielkością donicy należy zwracać również uwagę na jej kształt. Płaskie i słabe systemy korzeniowe najlepiej rosną w niskich i szerokich donicach, palmy czy domowe juki należy sadzić w wysokich i wąskich pojemnikach, natomiast rośliny trudne w przesadzaniu warto umieszczać w kulistych donicach. Doniczki ceramiczne poza tym, że powinny być funkcjonalne, muszą być także estetyczne - odpowiednio dobrane będą nie tylko stanowiły dobre środowisko do rozwoju roślin, ale również ozdobę tarasu, balkonu czy ogrodu.